Tjoget (2015-07-05)
Kategooria: TĂ€vling
Kaart/piirkond: Kosta FlygfÀlt
Korraldaja: Emmaboda Verda OK & Lessebo OK
Riik: Sverige
Vahetus: 19
Distants: 10.17 km
Aeg: 68:29
Tjoget strÀcka 19
Gick ut i en om start med ca 50 löpare pÄ samma strÀcka, sÄ det blev mycket hÀnglöpning. Gjorde ett helt eget vÀgval till kontroll 5, men klantade fullstÀndigt till ingÄngen till kontrollen. För övrigt blev det att springa sÄ snabbt man orkade för att hÀnga med klungan jag var i. Ett par gÄnger tappae jag för att klungan gick fel, och ett par gÄnger tappade jag för att jag sjÀlv gick fel. Otroligt tungt i 30-graders vÀrme.

1. Vet Ànnu inte vilka som har samma strÀcka som jag, men jag följer stigen tills den viker norrut och tar en grov kompassriktning mot huset vid vÀgen för att veta var jag Àr. Passerar huset perfekt och inser nu att de som Àr omkring mig nog har samma kontroll som jag. SÄ det Àr bara att börja hÀnga.
2-4. HÀnger med klungan men hÄller ÀndÄ ordentlig koll pÄ karta och kompass sÄ jag vet var jag Àr och inte luras med i nÄgot dumt.
5. VÀljer att gÄ sjÀlv pÄ vÀgen höger om strecket, men bommar helt vid ingÄngen. Fram till glÀntan sydvÀst om "5-73" gÄr allt som det ska, men sen slÄr det slint. Eventuellt tog jag ut kompassriktning med hjÀlp av fÀrgerna pÄ kompassen, men vred sen 90 grader sÄ att jag fick samma fÀrgkombination, men helt fel ritkning. Jag la drygt 3 minuter pÄ att hitta kontrollen och utan missen hade jag legat kvar i samma klunga som jag var i till kontroll 4. Mit vÀgval var alltsÄ helt ok, men dÄligt genomfört.
6. HÀnger igen, men följer kartan tillrÀckligt bra för att inse att killen som gick upp pÄ höjden innan gick fel.
7. HÀnger med för lÄngt till höger.
8. Inser att klungan gĂ„r för lĂ„ngt till vĂ€nster, men hĂ€nger med Ă€ndĂ„... Är dock först med att inse vad som Ă€r fel och tar kontrollen först i klungan.
9. Är nu först i klungan och orienterar sjĂ€lv. Parallellfel. Siktar pĂ„ den flacka höjden söder om kontrollen, men gĂ„r mot höjden norr om istĂ€llet. Anar att nĂ„got Ă€r fel, vĂ€nder mig om och ser hur tĂ„get springer rakt pĂ„ kontrollen.
10. HÀr sprider klungan ut sig lite. Grov kompass mot vÀgen och följer sen den runt om. Minns inte sÀkert, men hÀnger nog mest sista biten in till kontrollen.
11. HÀnger runt det gröna och rakt ner till radio kontrollen dÀr de Àven satt in en extra vÀlbehövlig dricka.
12. Uppfriskad av drickan tar jag tÀten och orienterar klockrent via stenarna rakt pÄ kontrollen.
13. Omsprungen omedelbart och hÀnger med ut till vÀgen dÀr vi blir lite förvÄnade över att komma ut sÄ lÄngt söderut. Följer vÀgen till slÀpspÄren och hÀnger in till kontrollen.
14. Orkar nu inte lÀngre hÀnge med tÄget, men har ÀndÄ en slÀpande efter mig ocksÄ. Ner till vÀgen och ut pÄ hygget som var vÀldigt svÄrsprunget. Jag tror han som lÄg efter mig sprang tunt om hygget, men han tjÀnade nog itne pÄ det. Hade viss hjÀlp av att jag sÄg ryggarna pÄ löparna framför men fick ÀndÄ sköta kontrolltagningen sjÀlv. Ok.
15. Ser ryggarna framför mig för sista gÄngen vid stenen norr om kontrollen. Gropen Àr inte sÀrskillt tydlig och det tar nÄgra sekunder att orientera rÀtt, troligen mest för att jag Àr sÄ sliten.
16-mĂ„l. Ut pĂ„ vĂ€gen dĂ€r tornet syns pĂ„ lĂ„ngt hĂ„ll. Är vĂ€ldigt sliten, men klarar Ă€ndĂ„ av att ligga pĂ„ sĂ„ att jag avslutar med strĂ€ckplaceringarna 28 och 26, mot totalplaceringen 50.

Dagen lÀrdom:
Var ritkigt noga med riktningen frÄn sista sÀkra!
Kuva kommentaarid (0)
 
Tjoget (2015-07-05) Tjoget (2015-07-05)