Digitalní archív orienťáckých map pro Pesho Hedberg
|
Přihlásit
Všichni uživatelé
|
Jazyk:
Cesky
Cesky
Dansk
Deutsch
Eesti
English
Espaol
Franais
Italiano
Magyar
Norsk
Portugus
Svenska
Trke
|
DOMA 3.0.8
Zobrazit postupy
Skrýt postupy
|
Zpět
<< Kretsnatt och klubbmästerskap (27.09.2013)
|
Stintino (07.10.2013) >>
Hästveda OK (29.09.2013)
Kategorie:
Tävling
Mapa/oblast:
Hörröd
Pořadatel:
Hästveda OK
Země:
Sverige
Disciplína:
Lång 7,2 km
Výsledky
Anmälde mig i H40 för att utmana Fabbe:-) Även en bra chans att få testa knäet ordentligt. Hade i veckan innan gjort magnetröntgen och fick i fredags besked om att det är en broskskada som gör att jag får ont i knäet. Men behövs ev ingen operation utan med en viss typ av stretching övningar så kan det bli bättre och ev smärtfritt. Så nu kanske man kan börja löpträna igen, har varit 6 månader nu utan löpträning.
Start-5: Får till en start, lugnt och sansat. Inga misstag och känns bra i knäet.
5-6: Direkt efter kontrolltagningen i det gröna området så får jag en pinne i ögat. Blir helt omtöcknad ett tag. Ser lite suddigt med det ögat som ser långt och har lite problem med fokuseringen. Men är noggrann med kompassen så jag håller riktningen bra. 20 sekunder tappas.
7-9: Tar det lugnt och säkert och får kontrollerna bra. Kommer ifatt 3 st andra H40 gubbar här vid 9:an. Är tvungen att sänka farten då jag inte ser på långt håll.
9-10: Går lite för långt upp. 1 minut tidsförlust.
10-11: Bra, håller i riktningen bra och går direkt på höjden. Lite långsamt då jag måste fokusera mig på marken pga ögat.
11-12: Ser inte så bra och missar hygget till höger och går på fel stora sten. 20 sekunders miss.
12-mål: OK, även om tempot är lite långsamt.
Trevlig bana, trevlig terräng och trevligt väder! Synd bara med ögat som gjorde ev att segerchansen försvann. Får utmana Fabbe en annan gång istället:-)
Zobrazit komentáře
Skrýt komentáře
(
0
)
Napiš komentář
Jméno:
Email:
Ulož