Eslöv Evening Sprint - etapp 2 (19-05-2015)
Kategori: TĂ€vling
Kort/omrÄde: AllmÀnningen
ArrangÞr: Eslövs FK
Land: Sverige
Disciplin: Sprint 3 240 meter
Distance: 3.81 km
Tid: 21:44
Nytt omrÄde att utforska i Eslöv. Hade ingen koll pÄ detta och hade fel skor med sig, man kunde kört med terrÀngskor. Visade sig vara vÀldigt blött i skogsomrÄdet.
S-1: Börjar försiktigt för att komma in i kartan. Är en stenmur som inte Ă€r med pĂ„ kartan och nog helt rĂ€tt att den inte Ă€r med dĂ„ den Ă€r raserad och otydlig. Men blir lite tveksam sĂ„ jag har min första kontroll innan en stenmur. Är vĂ€ldigt stenigt och halt med vanliga löparskor sĂ„ man tar det försiktigt.
1-2: Även till denna kontroll Ă€r jag försiktigt dĂ„ det Ă€r Ă€nnu mer sten och Ă€ven diffus karta. KĂ€nns som kontrollen sitter i skogsterrĂ€ng och inte i kanten av nĂ„got gult. Flera som letar dĂ„ den blekta minskĂ€rmen Ă€r svĂ„rsedd. Är ifatt Stefan Nilsson hĂ€r.
2-5: OK. StÀmplar före Stefan vid kontroll 5.
5-6: OK. Stefan passerar före kontrollen.
6-7: Förvirrat, passerar en bĂ€ck och fattar ingenting. Försöker hĂ„lla rĂ€tt riktning och ser vĂ€gen. Är snĂ„rigt, blött och stenigt. Kommer ner till stigen och gĂ„r runt. Visar sig sedan Ă€r det Ă€r stigen som kommer söder frĂ„n kontroll 2 som Ă€r bĂ€cken... Tappar 45 sek.
7-8: Återigen en strĂ€cka i blöt och stenig terrĂ€ng. Tappar ca 20 sek. Trillar Ă€ven pladask i sankmarken...
8-16: OK. KÀnns skönt att kunna springa pÄ utan att halka omkring...
16-17: GÄr ut fel pÄ kontrollen, tappar 10 sek. Börjar Àven bli trött i steget...
17-mÄl: OK, men trött.
Men kÀndes bra och kunde haft en tid under 20 minuter. Dock sÄ lite orovÀckande smÀrta bak i lÄret.
Vis kommentarer (0)
 
Eslöv Evening Sprint - etapp 2 (19-05-2015) Eslöv Evening Sprint - etapp 2 (19-05-2015)