Digitales Orientierungslaufkartenarchiv von Pesho Hedberg
|
Anmelden
Alle Benutzer
|
Sprache:
Deutsch
Cesky
Dansk
Deutsch
Eesti
English
Español
Français
Italiano
Magyar
Norsk
Português
Svenska
Türkçe
|
DOMA 3.0.8
Routenwahlen zeigen
Routenwahlen verstecken
|
Übersichtskarte anzeigen
Übersichtskarte verstecken
|
KMZ
|
Zurück
<< 7-manna (03.04.2015)
|
Helsingborg Medel (18.04.2015) >>
Ultralång DM Skåne (11.04.2015)
Kategorie:
Tävling
Karte/Gebiet:
Klåveröd
Veranstalter:
OK Silva/Rävetofta OK
Land:
Sverige
Disziplin:
H50 Ultralång 12,1 km
Ergebnisse
Distanz:
14.18 km
Zeit:
103:55
Dags för Skånes första DM, ultralång. Vädret var perfekt för ett längre lopp. Är egentligen inte tränad för dessa längder, speciellt inte när det går i kuperad terräng.
S-1: Tog vägvalet över spången, var inte svårt att hitta spången. Bara följa ljudet när andra sprang på den.
1-3: Bra. Fick en bra start och ledde här faktiskt vid kontroll 2 och 3 av skåningarna.
3-4: Nu kom min bom och det blev den enda större idag. Gick upp längs med fel höjdkurva och var lite förvirrad. Tappade här 3 min. Slarvigt.
4-11: Helt OK. Börjar nu bli trött inför långsträckan.
11-12: Nöjd med vägvalet, hade dock otur då det var ett gäng ryttare på skogsvägen innan huset. Så jag fick gå in i skogen för att passera dem och tappade kanske 20 sekunder. En del var nybörjare och hade inte riktigt koll på sina hästar.
12-mål: Inga större problem förutom att jag nu var ganska trött och sliten. Men vann dock spurten i klassen:-)
Tur att vädret var bra, fick bli en liten kalldusch i markans vattendepå då duschvattnet inte räckte till de sista 50-100 löparna.
Hade som mål att bli bland de 3 bästa skåningarna och lyckades med det:-)
Kommentare zeigen
Kommentare verstecken
(
0
)
Kommentar veröffentlichen
Name:
E-Mail:
Speichern