Archivo digital de mapas de orientación de Pesho Hedberg
|
Acceso
Todos los usuarios
|
Language:
Español
Cesky
Dansk
Deutsch
Eesti
English
Español
Français
Italiano
Magyar
Norsk
Português
Svenska
Türkçe
|
DOMA 3.0.8
Show routechoices
Hide routechoices
|
Show overview map
Hide overview map
|
KML
|
Atrás
<< Stintino (2013-10-07)
|
Sardinia five+five stage 3 (2013-10-08) >>
Sardinia five+five stage 2 (2013-10-08)
CategorÃa:
Tävling
Mapa/área:
Marina di Sorso Est
Organizador:
PWT Italy
PaÃs:
Italien
Disciplina:
Sprint 2,4 km
Resultados
Distance:
2.95 km
Time:
19:31
Dags för andra etappen. Vi hade problem att hitta till tävlingen då vi irrade oss in i en mindre stad. GPS:en var inte att lita på och de kartor vi hade var lite schematiska minst sagt... Men till slut kom vi på plats och vi var där före bussen åtminstone. Vi startade först och tog sedan över från den finska startpersonalen som idag skulle åka hem.
Kartan var vad vi förstod lite si och så, även om Claes Nideborn hade gjort en bra arbete med tanke på hur mycket tid han hade. Det var inte tänkt att vi skulle vara där, men några dagar innan så fick man besked från en markägare att ett annat område inte var tillgängligt så då fick arrangörerna snabbt fixa ett nytt område.
Så planen var att ta det lugnt och lita på kompassen.
S-3: Bra.
3-4: Drog snett. 30 sek,
4-6: Bra.
6-7: Började bra och hade koll på läget. Sen slarvade jag igen och drog snett. 1.40 tappade jag här.
7-8: Håller koll på stängslet och går ner till kontrollen. Springer på fel sida om ett träd och ser inte en blekt skärm. 1 minut helt i onödan.
8-mål. Håller ihop loppet och avslutar OK.
3.10 totalt i missar. Så de 10 sekunder jag hade i försprång från etapp 1 försvann i ett nafs...
Show comments
Hide comments
(
0
)
Post new comment
Nombre:
Email:
Guardar