Digitális tájfutó térképtár - Pesho Hedberg
|
Belépés
Összes felhasználó
|
Nyelv:
Magyar
Cesky
Dansk
Deutsch
Eesti
English
Espaol
Franais
Italiano
Magyar
Norsk
Portugus
Svenska
Trke
|
DOMA 3.0.8
Útvonalak megjelenítése
Útvonalak elrejtése
|
Áttekintő térkép mutatása
Áttekintő térkép elrejtése
|
KML
|
Vissza
<< Natt-DM Skåne (2014-04-05)
|
Vårdubbel Medel (2014-04-13) >>
DM Ultralång Skåne (2014-04-06)
Típus:
Tävling
Térkép/terület:
Ekeröd
Rendező:
Frosta OK
Ország:
Sverige
Versenyforma:
Ultralång 10,9 km
Eredmény
Táv:
12.14 km
Idő:
90:40
Vet att en del Skåneorienterare medvetet undviker att starta på denna tävling pga terrängen och karta. Visst kan man förstå dem! Men om inte annat så är det härdande plus att andra områden känns genast bättre både terrängsmässigt och kartmässigt.
Frosta har haft problem länge med att t ex stenrösen ser ut stora stenar vid hastig blick. En av mina söner som har bra syn var förundrad i början av sitt lopp innan han förstod att det skulle vara stenrösen. Dock så hade man på 1:15000 kartan fått rätt på det hela.
Sen är detta område väldigt utsatt för livligt skogsbruk, så det är inte lätt att hålla kartan uppdaterad.
Var ultralång idag och har inte sprungit över milen ännu i år på vanliga löpträningar. Så kändes lite osäkert hur man skulle orka distansen ut.
Hade en plan att ta det lugnt, men att köra på lite hårdare på var tredje kontroll för att få upp tempot.
S-1: OK.
1-2: Småstrulade en del på denna sträcka. Efter det förbjudna området så kom jag in på en stig som inte var med på kartan. Stigen försvann efter 50 meter och sen var det bara ris och skit i det gröna innan jag kom ut på stigen igen. Sen på slutet av sträckan så kom jag snett och hade ett tag ingen aning var jag var någonstans i det gröna. Tappade här ca 2 min.
2-9: OK
9-10: Gjorde nybörjarmisstag och sprang åt fel håll när jag kom ut på vägen vid huset. 30 sekunders tapp.
10-11: OK
11-12: Här skulle man med facit i hand tagit vänstervägvalet. Fastnade efter halva sträckan i ett vindfälle av det större slaget... Var även ny bäck som förvirrade också. 2 1/2 minuter tog det hela.
12-13: OK
13-14: Här saknades på kartan tydliga beståndsgränsar som förvirrade. Var en annan löpare här också vilket säkert bidrog till förvirringen...
2,5 minut förvirrades bort här.
14-mål: OK
Kändes som helhet ganska bra i kroppen och kunde nog sprungit på lite hårdare, men var osäker på hur mycket jag skulle klara.
Annars om tävlingen så kan man säga att duschen och då speciellt damduschens placering kan ha roat bilisterna på E22:an;-)
Hozzászólások mutatása
Hozzászólások mutatása/elrejtése
(
0
)
Hozzásszólás küldése
Név:
E-mail:
Mentés