Revinge Rogaining 2014 del 4 (22.06.2014)
Kategori: Tävling
Kart/område: Revinge 1:15 000
Arrangør: Nils Pistora/Daniel Lundberg
Land: Sverige
Disiplin: MTB-O
Distanse: 9.14 km
Tid: 38:41
67, 71, 69, 68, 64, 63, 62, 61, 60 och 65.
Har nu 41 minuter på mig att åtminstone klara målet att komma under 4 timmar.

Är dock lite tungt i början, men efterhand som kontroller sitter där så får jag lite krafter tillbaka. Första 5 kontrollerna tar 15 minuter så jag har 26 minuter kvar.

Men kontroll 63 ger mig lite orokänsla då det är lite snårigt där. Men YES! får syn på kontrollen på en gång, dock lite till höger om mig istället för till vänster som jag trodde. Men, nitlott. Är en av militärernas fasta kontroller, sitter i sänkan. Men en minut senare hittar jag kontrollen. Så det blev inte så farligt. Har nu 4 kontroller och 18 minuter kvar.

Kör lite osäkert till kontroll 62, borde kört till jag hade grusplanen till höger om mig. Men kör in två stigar för tidigt, tappar en minut här.
Har nu 3 kontroller och 15 minuter kvar.

Kontroll 61 går bra. Tar säkert vägval till kontroll 60.

Har nu sistakontrollen och målgången kvar. 9 minuter att köra. Är en bit att köra så jag får ligga på in till sista kontrollen. Ser att kontrollen sitter
vid ån på västra sidan. Man har att välja mellan att vada över några meter eller lämna cykeln och ta sig fram löpande. Då jag har vadbristningen så är valet enkelt. Blir att vada över.

När jag tar cykeln för att cykla i mål så har jag 4 min kvar.
Är i mål med 1 minut och 1 sekund tillgodo!

Pust, ett mål avklarat!

Har lagt 23 minuter på missar. Även lite felaktiga vägval känns det som.
Med perfekt lopp så skulle jag kunnat klarat kanske 3.30 i den fysiska status jag har just nu.

Jag får info av Anders Heyden när jag lite sur över bingokontrollerna traskar över till LOK-gänget att Anders Svensson har kört på 3.11. Imponerade!
Anders Heyden har också gjort ett bra lopp och blev tvåa på 3.31.

Dessa 2 Anders är man för långt efter och perfekt lopp kan man inte räkna med. Mycket som kan hända. Men 3:e platsen kändes nåbar, så bingot var lite retligt. Men det är bara vara nöjd med 4:e platsen efter omständigheterna och komma igen nästa år.

För arrangemanget är bra genomfört och har höjt sig år efter år. Blir tuffare och tuffare att vara med bland de bästa.





Vis kommentarer (0)
 
Revinge Rogaining 2014 del 4 (22.06.2014) Revinge Rogaining 2014 del 4 (22.06.2014)