Archivio digitale di mappe di Orienteering di Pesho Hedberg
|
Accedi
Tutti gli utenti
|
Lingua:
Italiano
Cesky
Dansk
Deutsch
Eesti
English
Español
Français
Italiano
Magyar
Norsk
Português
Svenska
Türkçe
|
DOMA 3.0.8
Mostra le scelte di percorso
Nascondi le scelte di percorso
|
Mostra anteprima della carta
Nascondi anteprima della carta
|
KML
|
Indietro
<< Malmö parkorientering etapp 7 - Finns även på livelox (2016-08-09)
|
Revinge Rogaining 2016 del 1 av 4/1:15 000 delen (2016-08-21) >>
Kretsmästerskap dag SV Skåne - Finns även på livelox (2016-08-11)
Categoria:
Tävling
Nome della mappa:
Gyabjär-Stehag
Organizzatore:
Eslövs FK
Paese:
Sverige
Disciplina:
LÃ¥ng H45 5,5 km
Risultati
Distanza:
4.99 km
Tempo:
39:46
Dyster dag, men inte oväntat...
Har varit skadefri hela året och knappt varit ens förkyld.
Har dock varit mycket jobb under året. Har varit sista veckorna slutfas med mycket jobb och även mycket tävlingar plus OS har startat. Så slarvat med stretchingen och sömn och trodde man var odödlig. Har ökat tempot efterhand sista veckorna och kommit igång bättre och då är det ännu viktigare att sköta sig.
S-3: Bra start med säkra vägval för att undvika att fastna i bushen. Leder här med över 30 sekunder.
3-4: Bra, men känns lite konstigt i löpningen.
4-5: Vid utgången från kontrollen så fastnar en längre pinne i skosnöret. Stannar och tar 10 sekunder att få lös den. Rycker och har mig. Kan vara då det händer. För när jag börjar springa igen så känner jag en sträckning i vänstra baklåret och drar ner tempot. Joggar vidare försiktigt.
5-6: Tar en kontroll till i lugnt tempo.
6-7: Ute på vägen så känns det mer i låret och det är bara att inse faktum. Skadad!
Tar mig gående till målet. Nu väntar minst 2 veckor med rehabträning och cykling. Målet får bli att kunna jogga runt tävlingarna på VM i Strömstad 27-28 augusti. Sen att kunna springa för fullt på DM 4 september.
Visualizza commenti
Nascondi commenti
(
0
)
Pubblica il nuovo commento
Nome:
Email:
Salva